Preventivní akce AGEL Hornické polikliniky

16.11.2023

Na 250 zájemců využilo možnost nechat si změřit hodnotu cukru v krvi na preventivní akci u příležitosti Světového dne diabetu v AGEL Hornické poliklinice v Ostravě. U 10 % vyšetřených se potvrdila vysoká hodnota glykemie.

Sestřičky ve vestibulu AGEL Hornické polikliniky měřily ve dnech 14.-15. listopadu nejen hladinu cukru v krvi, ale také dávaly rady, co dělat pro snížení rizika diabetu 2. typu. Důležité bylo, aby zájemci přišli nalačno. „Máme diabetes I. typu, ten nemůžeme ovlivnit, ale II. typ můžeme ovlivnit zásadně každý sám - především dietou a pohybovou aktivitou,“ připomíná hlavní sestra AGEL Hornické polikliniky Alena Křižáková.

O tuto prevenci byl velký zájem, během dvou dnů sestřičky změřily přes 240 hodnot a z toho cca 10 % klientům byla naměřena vysoká hodnota glykemie, což odpovídá republikové statistice, kdy je touto nemocí zasaženo právě 10 % obyvatel a jejich počet stále roste. Hlavní sestra proto apeluje: „Prevence je velmi důležitá a lidé by měli znát důsledky neléčené cukrovky, ke kterým patří poškození ledvin, cév, periferních nervů či tkáně očí.“ Hladina glykemie nalačno by měla být do hodnoty 5,6 mmol/l, při vyšší hodnotě již hovoříme o zvýšeném riziku vzniku cukrovky.