Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 597 454 111

O nás

První návštěva gynekologa by měla jít ruku v ruce se sexuálním životem, radí gynekolog AGEL Hornické polikliniky

12.6.2023

Gynekologické prohlídky by měly být pevnou součástí života každé ženy. V produktivním věku ji ženy většinou berou jako samozřejmost, ohledně první návštěvy ale podle zkušeného gynekologa MUDr. Mariona Mantiče stále řada slečen váhá. Vodítko je přitom podle lékaře jasné: Žena by měla přijít ve chvíli, kdy plánuje zahájit sexuální život.

„Přikláním se k tomu, že každý člověk psychicky i fyzicky zraje různě, a proto je věk jen číslo. V patnácti letech může být dívka naivní holčička, ale také to může být již klientka poradny pro těhotné,“ komentuje gynekolog MUDr. Marion Mantič a upřesňuje: „Do 15 let věku by měla slečna navštívit gynekologa v případě, že má nějaké potíže. Jinak z preventivních důvodů kdykoliv v době, kdy zahájí sexuální život – přinejmenším proto, aby se poradila o rizicích těhotenství v tomto časném věku, či o antikoncepci. Pravidelně pak doporučuji návštěvy od 18 let věku, a to bez ohledu na sexuální aktivitu.“ 
Důvodem pro preventivní gynekologické prohlídky je především případný včasný záchyt řady onemocnění a také osvěta ohledně ochrany před přenosnými nemocemi i těhotenstvím. „Časté jsou i u mladých dívek zejména záněty, a výjimkou nejsou ani poruchy cyklu. Důležitá je ale i osvěta ohledně ochrany před pohlavními chorobami a nechtěným těhotenstvím, kterou mladým dívkám také nabízíme,“ dodává MUDr. Mantič, lékař gynekologické ambulance AGEL Hornické polikliniky. Z prohlídky přitom dívky nemusí mít obavy. Náplň gynekologické prohlídky je vždy přizpůsobena věku i anatomickým poměrům ženy a zohledňuje také sexuální zkušenost či nezkušenost.

Zájemkyně o gynekologickou péči bez ohledu na věk se mohou hlásit do gynekologické ambulance na AGEL Hornické poliklinice, a to buď e-mailem na adrese katerina.frankova@hpo.agel.cz, nebo na telefonu 597 454 255.

Nejčastějším důvodem, proč mladé dívky do ordinací gynekologů přicházejí, je podle lékaře zájem o antikoncepci, pro kterou si dívky přicházejí v čím dál mladším věku. „Zájem o antikoncepci projevují stále mladší dívky, což může být pro rodiče znepokojující, nicméně to ukazuje naopak i na jejich zodpovědnost. Toto téma je samozřejmě vhodné promyslet při zahájení, nebo ještě lépe před zahájením sexuálního života. Formálně tedy ne dříve než před dosažením patnácti let věku. Obecně lze v tomto věku doporučit hormonální antikoncepci s přihlédnutím ke všem rizikům a kontraindikacím, ale také k tomu, že ještě není zcela ukončen tělesný vývoj – a pak je třeba volit menší zlo – zda nechtěné těhotenství, nebo hormonální antikoncepce,“ vysvětluje MUDr. Mantič s tím, že jedním z významných rizik užívání antikoncepce je vznik trombózy neboli krevních sraženin. Dnešní laboratorní technika však již naštěstí umí odhalit predispozici pro vznik krevních sraženin a zájemkyně si mohou v rámci hrazené služby laboratoře nechat provést vyšetření trombofilie ze vzorku krve dříve, než se pro hormonální antikoncepci definitivně rozhodnou. Tuto možnost nabízejí například Laboratoře AGELLAB, a to za cenu 890 korun. 

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: