Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 597 454 111

O nás

Gynekolog radí: I starší ženy by měly absolvovat gynekologické prohlídky, sexuální neaktivita není argumentem

13.3.2023

V pokročilejším věku řada žen opomíjí gynekologické preventivní prohlídky, a to zejména v době, kdy již nejsou v produktivním věku a nevedou aktivní sexuální život. Podle zkušeného gynekologa MUDr. Mariona Mantiče z AGEL Hornické polikliniky jde o běžný jev, který ale rozhodně není na místě. I v pozdějším věku hrozí rozličné obtíže, které je vhodné odhalit a řešit co nejdříve.

„Starší ženy často rezignují na gynekologické prohlídky, a musím říci, že důvodem jsou často pochopitelné příčiny, jako třeba to, že řeší závažnější onemocnění. Pak tedy preventivní vyšetření, pokud jsou bez potíží, považují za zbytečnou zátěž. Samozřejmě je to ale risk, protože gynekologické potíže mohou přicházet i bez citelných příznaků a v jakémkoliv životním období,“ komentuje MUDr. Marion Mantič, gynekolog AGEL Hornické polikliniky.

Jedny z posledních gynekologických prohlídek podle lékaře ženy často absolvují v období menopauzy. „Po přechodu, obvykle od 50 let věku ženy, už důvodů k návštěvě gynekologa ubývá a zůstává pouze zmíněná prevence u zodpovědných žen, případně pocitové obtíže. Ty představuje v pozdějším věku často například inkontinence moči,“ vysvětluje MUDr. Mantič a doplňuje, že obvyklé jsou ale i častější výskyty silnějšího krvácení, problémy se sexuálním životem či problémy způsobené nedostatkem hormonů.

Mezi závažnější onemocnění související často s vyšším věkem pak patří například zhoubné onemocnění děložního čípku nebo zhoubné onemocnění děložní sliznice, případně poklesy dělohy i okolních orgánů. „Tato onemocnění mohou propuknout i v době, kdy již žena není sexuálně aktivní – naopak je to velmi časté,“ podotýká MUDr. Mantič s tím, že spojovat tedy gynekologické prohlídky se sexuálně aktivním obdobím života je velkým omylem. Řada ženských obtíží přichází naopak typicky v pokročilém seniorském věku.

Zájemkyně o gynekologickou péči bez ohledu na věk se mohou hlásit do gynekologické ambulance na AGEL Hornické poliklinice, a to buď e-mailem na adrese katerina.frankova@hpo.agel.cz , nebo na telefonu 597 454 255.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: