Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 597 454 111

O nás

Na konci roku je důležité zpomalit a odpočinout si. Při úklidu i vaření je třeba myslet na správné držení těla, radí fyzioterapeutka

21.12.2022

Adventní a vánoční období by mělo být plné pohody, rozjímání, úsměvů a setkávání se s rodinou a přáteli. Bohužel realita je většinou úplně jiná. Na co je třeba nejen při přípravě na Vánoce pamatovat, sdělila Mgr. Drahomíra Fleischerová, která je vedoucí fyzioterapeutů na AGEL Hornické poliklinice.

„Obecně známou teorii má zvládnutou většina z nás, ale realizace někdy pokulhává. Všichni víme, že není potřeba se strhat. Na vánočním stole nemusí být dvacet druhů cukroví, všechny kliky se nemusí blýskat, jídla a pití stačí tak akorát, neb žaludek máme jen jeden a u dárků neplatí čím víc tím líp,“ říká Mgr. Drahomíra Fleischerová a dodává „Ježíšek každopádně přijde. Ve víru předvánočních vášní se občas tak nějak necháme unést.“

Jaké jsou tedy rady zkušené fyzioterapeutky nejen na hektický závěr roku? „Pohledem čistě rehabilitačním - zpomalme, zamysleme se, jak držíme své tělo při jednotlivých činnostech. Držme páteř i hlavu napřímenou, mějme lehce aktivní bříško, ramena uvolněná a můžeme válet těsto, vykrajovat cukroví nebo leštit kliky u dveří. Těžký břemena je  dobré zvedat pěkně s podřepem, není ideální vše tahat zády. A ten těžký nákup ideálně rozložit do batohu nebo dvou nákupních tašek, aby se váha pěkně rozložila. Všichni máme své pohybové stereotypy, ale občas je dobré se zastavit, zamyslet se a nějakou tu drobnost změnit. Opravdu to lze,“ doporučuje specialistka.

Ve chvíli, kdy pacienta bolí záda, často sáhne po lécích, avšak analgetikum nebo obstřik jako první volba z pohledu fyzioterapeuta nejsou ideální nejsou. „Je ale pravda, že v některých případech se bez nich nakonec neobejdeme. Osvědčené zůstávají staré dobré tradiční rady. V první fázi teplo, klid, poloha, ve které nejlépe zrelaxujeme, například na boku s podloženou hlavou, polštářkem mezi koleny a třeba s oblíbenou pohádkou. A když se nám ulevuje, postupně přidáváme cvičení, pracujeme na svém držení těla a pohybových stereotypech,“ radí Mgr. Drahomíra Fleischerová z AGEL Hornické polikliniky s tím, že relaxovat by měl každý tak, jak mu to vyhovuje. „Někdo si odpočine u dobrého filmu, někdo s přáteli u vánočního punče, někdo relaxuje cvičením jógy, jiný boxem, další se prospí nebo vyrazí na hory. Cokoliv nás odvede od každodenního stresu, rutiny a baví nás, je prima. Pokud se navíc jedná o pohybovou aktivitu, je to skvělé,” dodává na závěr.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: